🎈 Nowoczesna Babcia I Dziadek Scenariusz

Dziadek: W lesie żył straszny wilk, stała mała chatka… Uczeń: Bajkę jak srebrną nić znowu snuje mój dziadek. Tysiąc pieśni dziadek zna i przecudnych bajek sto. Dziadku, dziś święto Twoje – przyjmij od nas kwiatów kosz. (wręcza dziadkowi kosz z kwiatami) Piosenka „ O naszym dziadku” Babcia: Posłuchajcie mojej opowieści. 13. Dzieci wykonują piosenkę „Babcia od bajek, dziadek od zagadek” /płyta CD „Wesołe przedszkole pięciolatka”/ 1. Moja Babcia i mój Dziadek to wspaniali są dziadkowie, Dziadek mnóstwo zna zagadek, Babcia bajkę nam opowie! Ref. Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja Babcia i mój – co wasz dziadek lubi robić, I co na śniadanie jada ? PIOSENKA: „MÓJ DZIADEK” WNUCZEK 1: – Ja wiem ! ja wiem ! więc się zgłaszam ! I niezwłocznie odpowiadam. Zestaw dziadka na śniadanie: Chleb, ogórki, marmolada ! WNUCZEK 2: No a potem coś tam łyka, Jak go czasem zgaga złapie. Babcia tylko lamentuje, Dziadek się za głowę Nowoczesna babcia Nowoczesna babcia Nie założy kapcia Woli getry od spódnicy Gdy zje ciastko zaraz ćwiczy. Zamiast kremu z czekoladą Jabłka i sałatę zjada. Kiedy proszę przebrać lalę Babcia mówi po serialu. Zamiast robótki na drucie Woli gumy „Orbit” żucie. Gdy spać kładę się wieczorem Marzę: o bajce z humorem O piosence Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 letnich Temat: Babcia i dziadek – zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem metody stacji zadaniowych. Cele ogólne: kształtowanie umiejętności słuchania, kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych, poszerzanie doświadczeń plastycznych, doskonalenie umiejętności odwzorowywania, rozwijanie koordynacji wzrokowej Babcia rozpieszcza nas po kryjomu. Ciasto upiecze, obiad doprawi, Ład i porządek rodzicom zostawi. Kiedy do domu wszyscy wrócimy, Dziadek wesołe powie nowiny. Mama przyrządzi nam podwieczorek, A tata spyta: „Jak było w szkole?” Kasia i Darek przyjdą wnet z ciocią, A wujek Michał prowadzi pociąg. Gdy przyjdzie lato, no – i wakacje, Gosia wierszyk Kocham babcię ,kocham dziadka Za ich serce za ich miłość, Dużo zdrowia, długie lata Niech nam żyją niech nam żyją Marta wierszyk Dziadek, babcia, mają święto Więc im wszyscy zaśpiewamy niech nam żyją, niech nam żyją nasi goście ukochani. 8.Piosenka Kiedy babcia była mała Babcia to bajka której nie znamy Pudełeczka perfumy włóczka Babcia to mama mojej mamy A ja jestem wnuczka 8. Zimowe słonko wesoło patrzy I ciepły uśmiech posyła babci I ja też babciu mam dziś dla ciebie Uśmiech jak słonko jasne na niebie 9. Piosenka, np. "Nasza nowoczesna babcia" 10. Moja droga babunia Kocha swego wnuczunia Wnuczek A nasza babcia nosi dżinsy i najchętniej tańczy rocka. Pływa i na wrotkach jeździ, lepiej niż niejeden chłopak. Nasza nowoczesna babcia aerobik z nami ćwiczy. Nasza babcia, nasz przyjaciel, można na nią zawsze liczyć. O babciach pisano już wiele bajeczek, O babciach przemiłych staruszkach. W tych bajkach babunie wciąż plotły GENrv. Scenariusze i konspekt zajęć w przedszkolu – dzień dziadka i dzień babci Temat: Dzień Babci i Dziadka. Cele: Dzieci: rozwijają szacunek dla babci i dziadka, udoskonalają swoje umiejętności plastyczne, kształtują umiejętności słuchania i obserwowania, liczą w dostępnym dla nich zakresie, odróżniają rzeczy męskie od damskich. Metody: pogadanka, rozmowa, zajęcia plastyczne, gry i zabawy dydaktyczne. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Przebieg zajęć: Czynności wstępne i organizacyjne. Wspólne odśpiewanie piosenki na powitanie, sprawdzenie listy obecności. Odczytanie tekstu O. Hejny pt. „Zaczarowana babcia”. Dzieci siedzą na podłodze w kręgu, z uwagą odsłuchują utworu. Prowadzący zadaje pytania sprawdzające, czy dzieci zrozumiały treść opowiadania, np. o czym babcia marzyła? czy babcia była szczęśliwa gdy zamieniła się w dziewczynkę? dlaczego babcia wróciła do domu? kochacie swoje babcie? Zadanie sprawdzające wiedzę dzieci. Uczniowie próbują dokończyć zdania, np. Babcia to mama mamy. Babcia to mama taty. Dziadek to tata mamy. Dziadek to tata taty. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, dlaczego na dzisiejszych zajęciach zostanie poruszony temat babci i dziadka (21, 22 styczna – święto dziadków). Zabawa ruchowa – Chętne dzieci prezentują czynności, które wykonują ich babcie lub dziadkowie, np. robienie czegoś na drutach, gotowanie itp. Pozostałe dzieci odgadują o jaką czynność chodzi. Na podłodze prowadzący umieszcza dwa pudełka. Na jednym jest narysowana postać babci, na drugim dziadka. Obok rozsypane są rozmaite akcesoria, które mogą kojarzyć się z babcią lub dziadkiem, np. korale, kapelusz, krawat. Dzieci nazywają wybrane przez siebie rzeczy, a następnie umieszczają je w odpowiednim pudełku. Nauczyciel spośród chętnych dzieci wybiera chłopca, który wcieli się w postać dziadka. Dziadek wybiera się na ryby. Zamiast wędki otrzymuje piłkę. Pozostałe dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na znak „dziadek” rzuca piłką w stronę biegających dzieci. Kogo dotknie piłka, ten stoi obok dziadka. Po kilku „rybkach” następuje zmiana łowiącego. Zabawa plastyczna. Nauczyciel pokazuje, w jaki sposób ułożyć z papieru kwiaty sposobem origami. Dzieci przy pomocy instrukcji nauczyciela układają kwiatki. Zabawa „koszyk kwiatów dla babci”. Nauczyciel przynosi kilka koszyków. Następni mówi pewną liczbę. Dzieci muszą włożyć określoną liczbę kwiatów do koszyków. Prowadzący zaprasza dzieci do stolików, gdzie czekają na nie akcesoria plastyczne niezbędne do wykonania „drzewka szczęścia” – masa solna, koraliki, plastelina, druciki. Dzieci przy pomocy prowadzącego oraz jego instrukcji wykonują drzewka szczęścia. Po wykonaniu pracy, dzieci odkładają drzewka do kącika plastycznego, gdzie będą one czekać na święto babci i dziadka, podczas którego dzieci wręczą upominki swoim dziadkom. Wspólne porządkowanie miejsca pracy. Odczytanie wiersza Wandy Chotomskiej „Wiersz dla babci”. Wspólna nauka krótkich rymowanek okazjonalnych. Wybór dzieci i kwestii do przedstawienia, które odbędzie się w przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka. SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKACele uroczystości: -wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, -kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku dla dziadków,-uczenie się czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek z okazji ich święta, - przyzwyczajanie do kulturalnego zachowania się wobec swoich dziadków podczas składania życzeń;PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI: na powitanieDziś w przedszkolu jest bardzo wesołobo babcie i dziadków widzimy zaśpiewamy, zaraz zatańczymydla babci i dziadka pięknie -„Dla babci i dziadka”Wyczaruję dla babunisuknię z kropel rosy,szal z obłoczków, wstążkę z tęczy wplotę jej we Babciu, droga babciuto wszystko dla droga babciubardzo kocham dziadziusiowirybek pełną rzekę,koszyk grzybów, działkę z domkiempieska na Dziadziu, drogi Dziadziuto wszystko dla drogi Dziadziubardzo kocham -„Święto dziadków”Babcia z dziadkiem dziś świętująwszystkie wnuki więc kurze w każdym kątkuprzypilnują dziś kuchni błyszczą już talerzewnusia babci bluzkę pierze,wnusio już podaje kapcie-bardzo kocham swoją wszystkie smutki preczświęto dziadków ważna -„Dziadek”W smutku zawsze pocieszycukierasem uleczygłośno powie co ci jestgłośno powie nie smuć mój dziadek ma wielkie serceO swe wnuki zawsze dbanigdy nie wpada w złość,nigdy nie mam Go dośćBo mój dziadek to równy do piosenki „Polka dla babci i dziadka”Dziś w przedszkolu piękny bal,bal wspaniały na sto dla dziadków i dla babćpięknie zapraszamy jest polka dla dziadziusiai dla babci i dla poleczkę naszą niech zatańczy tak jak przedszkola zapraszamybabcię, dziadka, tatę, tańczymy polkę wrazbardzo miło płynie To jest polka... - „Jestem sobie wnuczka mała”Jestem sobie wnuczka małamoja babcia jest wspaniała. Zna tuziny pięknych bajek,których słucha się wspaniale. Gry , zabawy, wyliczanki,różne wiersze, z klocków stawiać wieże, dobrze jeździ na rowerze, zawsze zgrabnie piłkę łapie, aż się na nią gapią bierze mnie na nartykocham babcię to nie - „Kiedy babcia była mała”Kiedy babcia była małato sukienkę i fartuszek krótki nóżki, chude rączkii lubiła jeść cukierki oraz I co, i co, że babcia nam urosła,że lat ma trochę więcej niż ja i brat i co, i co to ważne, że mam babcię,że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z gdy dziadek był malutkito nie nosił adidasów tylko miał wąsów ani brodyno i nie chciał jeść marchewki tylko I co, i co, że dziadek urósł trochę,że lat ma trochę więcej niż 2+3+ co, i co to ważne, że mam dziadka,że bardzo kocham Go i lat mu życzę temu babcia z dziadkiemw piaskownicy się kłócili o na spacer idą sobie,a jak wrócą ja im kawę dobrą co, i co, że trochę nam urośli,że nie są dzieciakami, że ważni z nich co, i co to ważne, że są z naminiech żyją długi czas i zawsze lubią - „Nowoczesna babcia”Nowoczesna babcia nie założy getry od spódnicy, gdy zje ciastko zaraz kremu z czekoladąjabłka i sałatę proszę przebrać lalębabcia mówi – po robótki na druciewoli gumy „Orbit” spać kładę się wieczoremmarzę o bajce z humorem,o piosence do podusi- bo zasypiam w kolebusiA muzyka z płyty graśpijcie dzieci a a wiersza „Dla dziadka”Dziadku, dziadku, czy to Ty?Coś na twojej głowie korona! Słowo daję!Przecież znam korony z to fotel?Ale skąd!To nie fotel tylko tron!I w ogóle i w szczególejesteś dziadku dzisiaj królem!Pytasz co to za zagadka?To po prostu święto do piosenki „Przybyli ułani”. - „Tak wiele mnie nauczyłaś”Tak wiele mnie nauczyłaśtak wiele uśmiechu mi spacery ze mną chodziłaśkiedy byłam jeszcze snu nuciłaś piosenki,byłaś zawsze blisko podziękować Ci babciuza to wszystko długo w spokoju i uśmiechaj siębo uśmiech jest najważniejszyi to, że kocham „Babcie bywają różne”Dzieci (razem):Babcie bywają różneDziewczynka I:Moja to mi śpiewaChłopiec I:A moja mnie uczy jak rozróżniać II:Jeżeli mam gorączkę to mi chłodzi II:Mnie ciepły szali wiąże w mroźne dni zimoweChłopiec III:Mnie co dzień rano każe wypić kubek mlekaLecz jak wracam do domu zawsze na mnie III:Moja ciężko pracuje, gotuje i wstaje raniutko, cały dzień się IV:Moja babcia jest jeszcze prawie całkiem na wycieczki, czy deszcz, czy (razem):Babcie bywają różne, lecz każdy pamięta, że jednakowo zawsze kochają samo je cieszy, to samo radujenasz pocałunek, uśmiech i słowo: dziękuje! - „Dzisiaj macie swoje święto”Droga babciu, drogi dziadkuwszyscy bardzo Was kochamyi dlatego właśnie dzisiajw wasze święto Wam wciąż pogodni byli,byście ciągle nas kochalibo my Was będziemy wieczniechociaż brzdące z nas Dzisiaj macie swoje święto,więc Wam podziękować chcemy, że jesteście zawsze z namiza to Was babciu i mój dziadkuzrobiliśmy Wam laurki,trochę słońca, trochę nieba i niebieskie na nim prezent dla Was mamyte rysunki, które damyżeby dzisiaj uśmiech niosływ ten dzień piękny i Dzisiaj macie swoje święto... - „Babcia i dziadziuś”.Moja babcia piecze ciastotakie smaczne, że o pyszne konfituryi najsłodszy robi ze mną na spacery, czy to słońce, czy to deszcz. Razem z babcią jest mi dobrze,bo najlepszą babcią robią jakąś psotę,gdy rodzice skrzyczą mnie to mój dziadziuś mi wybaczyi przytuli mocno weźmie na kolana i opowie bajek mój dziadziuś jest wspaniałyi dlatego kocham - „Dla babuni”Marek jak ma parę złotychto do skarbonki je wsunie, bo on oszczędza na rowerA ja? Ja oszczędzam babunię!Sam swoje rzeczy posprzątam,sam swoje łóżko pościelepo prostu babci pomagamcodziennie, nawet w mi zawsze dziękuję,przytuli, pogłaszcze po głowie, a po kolacji wieczorem ciekawą bajkę o śpiącej królewnie,czasem o szklanej oszczędzajmy babunie,by żyły nam jak Taniec z chusteczkami „Czerwone jabłuszko”. Kochamy nasze babciei dziadków też dniu babci i w dniu dziadkażyczenia wam wam dziadkowieto bardzo wam się chwaliżeście nam rodzicówtak dobrze was smutny byłby światŻyj nam babciuŻyj nam dziadkuco najmniej dwieście lat. Scenariusz opracowały nauczycielki z Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach Jolanta Lewandowska Marzena Rybak „BALLADA O UPRZEJMYM RYCERZU” 1. Piosenka „Czapeczka niewidka” I. Już wiem, już wiem co zrobię, do bajki wejdę sobie. Pożyczę na chwileczkę, niezwykłą czapeczkę. Ref. Czapeczka niewidka, niewielka, niebrzydka, Na głowę ją włóż i nie ma cię już. II. Przy stole krzyczy mama – ta zupa znika sama! I sama skacze łyżka i kotlet z półmiska. Ref. III. Przestraszy się braciszek, że kredka sama pisze. A miotła wyszła z kąta i pokój mój sprząta. Ref. IV. Lecz gdy się zmartwi mama, że nie ma mnie od rana. Do bajki na chwileczkę odniosę czapeczkę. 2. Piosenka „Otwieramy nasz teatrzyk” (fragment) Narrator I : Za górą wielką, stromą w czasach niezmiernie dawnych żył pewien mężny rycerz ze swej grzeczności sławny. Grzecznie rozmawiał z każdym słów brzydkich nie używał mile widzianym gościem na zamku króla bywał… A nie opodal zamku – jak głoszą dzieje stare – smok, groźny i podstępny, w górach miał swą pieczarę. Gdy noc zapadła czarna, z jamy wyłaził skrycie i swoim zachowaniem zatruwał ludziom życie. 3. Piosenka „Smok – rock” I. Smokom się wydaje, że są takie kraje. Smokom się wydaje, że są takie kraje. Że co krok to smok, że co krok to smok, że co krok to smok. II. I na wielkiej łące jest smoków tysiące. I na wielkiej łące jest smoków tysiące. Że przy smoku smok, że przy smoku smok, że przy smoku smok. III. W którą stronę się nie zwrócisz smok coś nuci. W którą stronę się nie zwrócisz smok coś nuci. Słyszysz smoka krok, słyszysz smoka krok, słyszysz smoka krok. – Taki mały smok Kleofas, to ciekawy zwierza okaz, wszystko umie, wszystko wie, a najbardziej kocha mnie. Taki mały smok Kleofas, umie straszny być na pokaz, szczerzy wtedy groźnie kły, popatrz tylko jaki zły. Narrator II: Król z gniewu brodę targał i – jak to często bywa – temu, kto zgładzi smoka, córkę swą obiecywał. Król: Śmiałka, co wygra smoka, nagroda nie ominie. Dostanie moją córkę i złota cztery skrzynie. Narrator II: A przepiękna królewna Rzecze bardzo skromnie: Królewna: Takiego bohatera kochałabym ogromnie. Będę dla niego dobra, będę mu robić herbatę. Niech tylko się pojawi rycerz taki – bohater. 4. Piosenka „Już gwiazdy lśnią” (soliści) I. Już gwiazdy lśnią, już dzieci śpią, sen zmorzył mą laleczkę. Więc główkę złóż, oczęta zmruż, opowiem ci bajeczkę (bis) II. Był sobie król, był sobie paź i była też królewna. Żyli wśród róż, nie znali burz, rzecz najzupełniej pewna. (bis) III. Okrutny los i straszna śmierć w udziale i przypadła. Króla zjadł pies, pazia zjadł kot, królewnę myszka zjadła. (bis) IV. A żeby ci nie było żal, dziecino ukochana. Z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana. (bis) Narrator II: Niejeden tam już śmiałek konno i z mieczem w dłoni z okrzykiem – Giń, poczwaro! – do smoczej jamy gonił. Lecz smok tak ogniem ziajał i ryczał tak donośnie, że każdy – choć odważny – umykał, gdzie pieprz rośnie! Wreszcie rzekł rycerz grzeczny: Rycerz: – Ja pójdę, proszę króla! Ten smok coś tu za długo bezkarnie sobie hula! Narrator III: Poszedł. Przy smoczej jamie przystanął w pełnej zbroi i palcem – puk! puk! – w skałę zapukał jak przystoi. Rycerz: – Przepraszam, że przeszkadzam – lecz to poważna sprawa… Chciałbym z szanownym panem, poważnie porozmawiać. Narrator III Smok zdębiał! Już rycerzy przepłoszył stąd niemało … Teraz nie pisnął słowa. Po prostu go zatkało! A rycerz mówił dalej: Rycerz: – Zwykle unikam bójek, ale się pan niestety, okropnie zachowuje! Niestety, ogniem zionie, niestety, owce dusi, więc w skórę pan, niestety, ode mnie dostać musi! Mam pana kolnąć mieczem? Czy kopią? Jak pan woli? Ale uprzedzam z góry, że to okropnie boli. Więc może by pan jednak stąd dobrowolnie poszedł. Niechże się pan namyśli, uprzejmie pana proszę … Narrator III Smok tylko okiem łypnął, podumał jeszcze chwilę Smok: i sapnął – Chyba pójdę, gdy mnie tak prosisz mile … Chociaż owieczek tłustych spora tu jest gromada, lecz gdy ktoś grzecznie prosii odmówić nie wypada. – Pa! Żegnam! – machnął łapą, Narrator III ukradkiem łzę starł z oka, rozwinął smocze skrzydła, i … zniknął gdzieś w obłokach. 5. Piosenka „Towarzyski smok” I. Złoty zamek stoi w parku, zamek pełen zakamarków. Zamek strasznie tajemniczy, przed nim siedzi smok i ryczy. Ref. Podskoczymy, pobiegniemy Zloty zamek odnajdziemy. Zapukamy: raz, dwa, trzy! Otworzymy złote drzwi. II. Stoi zamek i nie znika, smok koziołki przed nim fika. Ostrzy zęby i pazury o zamkowe złote mury. Ref … III. Smok zębami głośno zgrzyta, ale grzecznie gości wita. I uśmiecha się do wszystkich, bo jest bardzo towarzyski. Ref … Narrator III Król z córką na zwycięzcę już czekał na tarasie. I weselisko huczne wyprawił w krótkim czasie. 6. Piosenka „Jechał królewicz” I. Jechał królewicz królewską drogą. Spotkał na drodze pannę ubogą. Ref. Był miesiąc maj, szumiał gaj. Był miesiąc maj, szumiał gaj. II. Miała we włosach kwiatek niebieski. Czy mnie poznajesz jam syn królewski. Ref … III. A ja sierota z biednego domu. Tak się przecież nie zda nikomu. Ref … IV. Rzecze królewicz: Piękne masz liczko. Ale nie przyszłaś na świat księżniczką. Ref … V. Więc cię za żonę pojąć nie mogę. I każde w inną ruszyło drogę. Ref … Wszyscy: Z bajki tej wynika morał dla każdego spośród nas: bądź uprzejmy, grzeczny, dobry – wtedy miło płynie czas. Kiedy coś załatwiasz albo idziesz w gości, wtedy nie zaszkodzi choć trochę grzeczności! 7. Piosenka „ Zawsze będą brawo bić” I. Choć nie nosi dziś pancerza, ani miecza też przy boku, Choć dróg konno nie przemierza, dumnie nie podnosi wzroku. Choć nie jada on z talerza daru króla jegomości. Po czym poznać dziś rycerza! Po grzeczności! Ref. Choć to taki dawny świat Choć minęły setki lat Zawsze będą brawo bić Temu kto chce grzecznym być (bis) II. Powiesz mało dzisiaj takich, co szanują każde słowo. Więc starajcie się chłopaki i sprawujcie się wzorowo. Nie brawura a odwaga, nie przechwałki a postawa. Tego dzisiaj od rycerza się wymaga. Ref. Choć to taki dawny świat … Wiersz „Wszyscy mnie lubią” (E. Skarżyńska) Wszyscy mnie lubią! To rzecz wspaniała. Chyba się jednak dobrze starłam. Chciałam, by lubić zaczął mnie ktoś, więc byłam miła, mówiłam wciąż: proszę, przepraszam, bardzo dziękuję, i uśmiechałam się, i w ogóle. Teraz mnie lubią wszyscy, więc w górę skaczę z radości do samych chmurek! 8. Piosenka „Kiedy babcia była mała” I. Kiedy babcia była mała, to sukienkę i fartuszek krótki miała. Małe nóżki, chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki. I co! I co! Że babcia nam urosła, że lat ma trochę więcej, niż ja i brat i siostra. I co! I co! To ważne, że mam babcię, że bardzo kocham ja i śpiewać lubię z nią. II. Kiedy dziadek był malutki, to nie nosił adidasów tylko butki. Nie miał wąsów, ani brody, no i nie chciał jeść marchewki tylko lody. I co! I co! Że dziadek urósł trochę, że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem. I co! I co! To ważne, że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto. III. Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę. Dziś na spacer idą sobie, a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię. I co! I co! Że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami, Że ważni z nich dorośli. I co! I co! To ważne, że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze lubią nas. Wiersz „Z wizytą u dziadka” – Jak dużo książek jest w pokoju dziadka! – Zapal światło będzie ci jaśniej. – O jaka ładna okładka: czerwono białe róże, prawdziwy ogród wróżek! To pewnie baśnie! – Przeczytam ci – mówi dziadek, bo pamiętaj kotku, najpiękniejsza z okładek nie powie ci, co jest w środku. Wiersz „Babciu, babciu!” Babciu, babciu, wszystkie smutki do kącika schowaj! Usiądź sobie w tym fotelu jak wielka królowa Chcesz? Zrobimy ci koronę. Będziesz bardzo piękna! Wierszyk będzie też dla ciebie, wierszyk i piosenka. Babciu, babciu, wszystkie smutki schowaj do kieszonki! Przynieś prędko długą suknię, przynieś szal i koronki. Zatańcz babciu razem z nami jak na wielkim balu! W koronkowej długiej sukni, w koronkowym szalu! 9. Piosenka „Dziękujemy” Opracowała: mgr Lidia Wojtas mgr Halina Damrat MP 23 Słupsk

nowoczesna babcia i dziadek scenariusz